TAUROMAQUIA, TVÁŘÍ V TVÁŘ BÝKU

TAUROMAQUIA, TVÁŘÍ V TVÁŘ BÝKU
9. 12. 2011 – 29. 4. 2012
 
Výstavní sály Obecního domu
náměstí Republiky 5, Praha 1, otevřeno denně 10 – 19 hodin
 
Informace o výstavě - www.tauromachie.eu 
 
Vstupenky jsou v prodeji v infocentru Obecního domu.
 
Výstava představuje osobnosti světového umění, které spojuje velké téma: býčí zápasy. Býk symbolizuje sílu, statečnost a plodnost. Pro umělce ale neznamenaly býčí zápasy pouze vášnivou podívanou na boj člověka se zvířetem; dávaly jim možnost prezentovat názory. Animální síla, kterou býk vyzařuje, rozehrává v dílech Pabla Picassa, Salvadora Dalího, Franciska Goyi, Emila Filly a Karla Čapka fascinující obrazy.
 
Předvernisáž výstavy se konala ve středu 7. prosince 2011 od 18 hodin. Akce byla zahájena slavnostním přípitkem a úvodním slovem. Své cenné poznatky nabídla kurátorka Serena Baccaglini, která připravila již řadu významných projektů, mezi nimi například několik výstav Picassových děl ze sbírky Lucie Bosé, která bude čestným hostem zahájení. Účast proslulé italské herečky ocení zejména milovníci malíře Pabla Picassa. Lucia Bosé, která nyní žije ve Španělsku, byla totiž jeho velkou přítelkyní. Setkání se zúčastnil  také Michael Lucas, syn zakladatele newyorské galerie Phyllis Lucas Gallery nebo profesor František Dvořák, přední český historik umění. Profesor Dvořák se osobně znal s Emilem Fillou, se kterým udržoval blízký přátelský vztah právě v době, kdy ve Fillově ateliérů vznikal cyklus Boje a zápasy. Všichni přítomní se podělí o své vzpomínky a zážitky, skrze které umožní vidět umělce i z té strany, z které nejsou veřejnosti známí.
 
Zápůjčky poskytly galerie zvučných jmen, a to nejen českých. Nechybí mezi nimi GASK, Galerie Hradec Králové, Oblastní galerie v Liberci, Krajská galerie ve Zlíně nebo Severočeská galerie Litoměřice. Největším počtem děl je na výstavě zastoupena Národní galerie, která zapůjčí 29 exponátů, mezi nimiž jsou skvosty od Emila Filly, Jana Konůpka, ale také obraz neznámého autora, který pochází ze 17. století, a je tak nejstarším dílem výstavy. Další díla poputují do Prahy například z muzea Réattu v Arles, Musée Picasso v Antibes, z galerie Phyllis Lucas v New Yorku, ze soukromých sbírek či z Picassova Musea Casa Natal v Malaze, které zapůjčilo Picassovo dílo do České republiky vůbec poprvé v historii. Právě v muzeu Casa Natal je uložena Picassova tvorba od raných období až po díla, která vytvořil před svou smrtí.
 
Originální kresby, olejomalby a keramika přiblíží nejen tvorbu těch nejslavnějších výtvarných mistrů, ale také fascinující svět španělské koridy. Nebudou chybět ani filmy a plakáty s toreadorskou tematikou. Výstava je vzácným počinem na poli světového umění; představí bezmála 200 exponátů. Řada z vystavovaných děl je k vidění jen zřídka. Veřejnosti bude otevřena v pátek 9. 12. ve výstavních sálech Obecního domu v Praze, a to až do 9. 4. 2012.
 
Pablo Picasso (1881 –1973) - Picassova tauromaquia 
Pro Pabla Picassa neznamenaly býčí zápasy pouze vášnivou podívanou na boj člověka se zvířetem. Dávaly mu možnost interpretovat jeho názory. Tematiku býčích zápasů využil k vyjádření postoje k diktatuře generála Franka. Obrazem Guernica se Picasso snažil upozornit veřejnost na bombardování stejnojmenného baskického města dne 26. dubna 1937. Úchvatné dílo zobrazuje ženu, býka a koně jako děsivé souputníky. Napadený býk symbolizuje ohrožení španělského lidu a jeho síly. Beznaděj, bolest a chaos zde Picasso vyjádřil použitím černé, bílé a šedé barvy. Během druhé světové války se příslušník gestapa zadíval na fotografii Picassovy Guernicy a zeptal se ho: "To jste udělal Vy?" Picasso odpověděl: "Ne, to vy." Dnes je Guernica symbolem míru a její originál je trvale vystaven v Museu Reina Sofia v Madridu. Díky jedinečné zápůjčce přípravné kresby se návštěvníkům naskytne příležitost vcítit se do Picassových pocitů. Přípravná kresba má totiž stejně impozantní rozměry jako výsledná tapiserie (7 x 3,3 m). Jedna z reprodukcí „tapiserie“ Guernica, která je na rozdíl od originálu méně monochromatická, je vystavena na stěně budovy OSN v New Yorku u vchodu do místnosti Rady bezpečnosti.
 
Výstava však nenabídne pouze přípravnou kresbu, ale také čtyři jedinečná díla ze sbírky Lucie Bosèové, italské herečky a přítelkyně Pabla Picassa, která jí autor sám věnoval, nebo sadu fotografií z alba rodiny Bosè-Dominguinových, která obsahuje vzácné snímky Picassa v toreadorském kostýmu. „V celém svém díle vyjadřuji odpor k vojenské kastě, která ponořila Španělsko do oceánu bolesti a smrti,“ komentoval tvorbu Picasso.
 
Další důležitou součástí výstavy jsou slavné série Carmen, Le Chant des morts a Los Toros, které pomohou porozumět, jak důležité bylo pro Picassa téma býčích zápasů.
 
Francisco Goya (1746 – 1828) - Goyova tauromaquia
Motivy koridy prochází celou Goyovou tvorbou. Ve svých obrazech znázorňuje Goya všechny etapy býčího zápasu. Vytváří tak v podstatě uměleckou kroniku koridy. Jeho díla koridu zobrazují jako mystickou arénu, kde se stále něco děje a kde proudí vlny pohybu a energie.
 
Salvador Dalí (1904 – 1989) - Dalího tauromaquia
Dalího tauromaquia je litografická. Jsou to barevná díla, která na první pohled mohou působit příjemnou hravou atmosférou, opak je však pravdou. V Dalího pohledu na býčí zápasy je skrytá tragédie. Stejně tak jako je korida, která je v prvé řadě zábavou, velkou barbarskou show plnou krutosti.
 
Možnost spatřit díla Goyi, Picassa a Dalího pohromadě, umožňuje návštěvníkům snáze pochopit, jaký význam měla tauromaquia pro každého z nich, jak je vzájemně ovlivňovala a jak s tématem pracovali.
 
Výstava vůbec poprvé ukáže, jaký význam měla tauromaquia pro české umělce Emila Fillu a Karla Čapka ve srovnání s tvorbou španělských mistrů.
 
Emil Filla (1882 – 1953) - Fillova tauromaquia
Jedním z velkých inspiračních zdrojů ve Fillově tvorbě byly zápasy zvířat, nebo zápasy se zvířaty. Většina těchto děl vznikla v temném období konce třicátých let. Emil Filla těmito obrazy často vyjadřoval utrpení doby.

Karel Čapek (1890 - 1938) - Čapkova tauromaquia
Karel Čapek zcestoval v meziválečné době takřka celou Evropu. Jedna z jeho cest vedla také do Španělska, kam se vydal v roce 1929. Postřehy z této cesty zaznamenal v knize Výlet do Španěl. Ilustrace i texty, které věnoval býkům, toreadorům a vůbec koridě, nemohou na výstavě Tauromaquia chybět.
 
Projekt Tauromaquia v Obecním domě připravoval celý kurátorský tým, hlavní kurátorkou byla Serena Baccaglini.
 
Informace o výstavě

PRESS

www.novinky.cz, 20. 2. 2012

Na pražskou výstavu Tauromaquia dorazilo 19 Picassových děl

 

www.lidovky.cz, 20. 2. 2012

Výstavu Tauromaquia doplnila další Picassova díla


www.ceskatelevize.cz, 20. 2. 2012

Do Tauromaquie přibyli další Picassovi býci

 

http://praha1.cz, 1. 2. 2012

Býci ovládli Obecní dům

 

HTTP://iluxurylife.cz, 17. 1. 2012

Zápůjčka exkluzivních picassových děl pro výstavu Tauromaquia


www.kulturnipecka.cz, 10. 12. 2011

Býka bít a zabít Tauromaquia: tváří v tvář býku


www.rozhlas.cz, 9. 12. 2011

Tauromaquia: Tváří v tvář býku

 

ceskatelevize.cz, 8. 12. 2011

Picasso, Goya, Dalí, Filla a Čapek pod jednou střechou


ceskenoviny.cz, 8. 12. 2011

Výstava Tauromaquia ukáže i přípravnou kresbu ke slavné Guernice

 

www.lidovky.cz, 8. 12. 2011

Praha povolila býčí zápasy. V Obecním domě


 

---------------------------------------------------------------
Galerie Vernon, Janáčkovo nábřeží 21, Praha 5
Login
cz | en
 http://www.facebook.com/VernonGalerie

Created by © 2009 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign